نتایج تلخ کنکور امسال؛ حذف مدارس دولتی از چرخه برترین‌های کنکور!

آزمون سراسری ۱۴۰۱ با اعلام نتایج اولیه به مراحل پایانی نزدیک می‌شود و امسال هم تقریبا دانش‌آموزان مدارس دولتی از چرخه رقابت برای حضور در میان نفرات برتر کنکور و آزمون‌های علمی حذف شده‌اند و صرفا مدارس غیردولتی یا خاص در این رقابت جای دارند! بالاخره پس از اعلام نتایج اولیه، کنکور امسال به ایستگاه […]

آزمون سراسری ۱۴۰۱ با اعلام نتایج اولیه به مراحل پایانی نزدیک می‌شود و امسال هم تقریبا دانش‌آموزان مدارس دولتی از چرخه رقابت برای حضور در میان نفرات برتر کنکور و آزمون‌های علمی حذف شده‌اند و صرفا مدارس غیردولتی یا خاص در این رقابت جای دارند!

بالاخره پس از اعلام نتایج اولیه، کنکور امسال به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود؛ آزمونی که باز هم داوطلبان در شرایط دست و پنجه نرم کردن با کرونا دوران تحصیلی و آزمون را پشت گذاشتند.

 

در کنار این شریط، زمزمه‌های تغییر در روند برگزاری کنکور با مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، موجب شد تا حدی داوطلبان ورود به کنکور حساسیت این آزمون برایشان بیشتر شود چرا که سرنوشت آزمون در سال‌های آتی هنوز در آن زمان مشخص نبود.

 

به هر روی، در آزمون سراسری ۱۴۰۱، یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر نام‌نویسی کردند که از این تعداد یک میلیون و ۳۰۸ هزار داوطلب در جلسه آزمون حاضر شدند؛ همچنین یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر، معادل ۸۹ درصد در دوره‌ها و رشته‌های با آزمون دانشگاه‌های کشور مجاز به انتخاب رشته شدند؛ در واقع ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته‌های با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر از طریق رشته‌های صرفا با سوابق تحصیلی پذیرفته می‌شوند.

 

ظرفیت سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت این رشته‌ها ۹ هزار و ۷۰۰ نفر در رشته پزشکی، ۱۹۰۰ نفر در رشته دندانپزشکی و ۱۴۰۰ نفر در رشته داروسازی اعلام شد.

 

با وجود تغییراتی که هر ساله در آمار و ارقام تعداد شرکت‌کنندگان و… نسبت به سال‌های قبل وجود دارد، آنچه نسبت به گذشته تغییری نداشته است، تراژدی تلخ تضعیف روز به روز مدرسه دولتی و پیشتازی مدارس غیردولتی و خاص است.

 

روندی نگران‌کننده که از به حاشیه رفتن مدارس دولتی حکایت می‌کند و این یعنی اختلال در پیاده‌سازی اصل ٣� قانون اساسی یعنی عدالت آموزشی رو به افول و کفه نامتوازن ترازو به سمت متمولین و ثروتمندان در نتیجه سایر داوطلبان باید چشم انتظار معجزه باشند تا کرسی دانشگاه‌های مطرح، سهمشان شود!

 

بررسی آماری نتایج کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ از حیث نوع مدرسه، توزیع جنسیتی، پراکندگی جغرافیایی و سهم دختران و پسران در میان برترین‌های هر زیرگروه نتایج قابل توجهی را نشان می‌دهد.

 

سهم ۷۰ به ۳۰ برتری دختران به پسران در میان نفرات برتر

 

براساس داده‌های حاصل از ۴۰ برگزیده آزمون سراسری ۱۴۰۱ در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر توزیع جنسیتی از برتری دخترها نسبت به پسرها حکایت دارد، سهم دخترها ۷۱ درصد و سهم پسرها ۲۹ درصد بوده البته که در میان ۱۰ برگزیده رشته ریاضی و زبان‌های خارجی دختران هیچ سهمی نداشته و در رشته هنر دختران پررنگ‌تر از سایر رشته‌ها حضور دارند.

 

اغلب رتبه‌های برتر سمپادی بودند

 

تقریبا دانش‌آموزان مدارس دولتی از چرخه رقابت برای حضور در میان نفرات برتر کنکور و آزمون‌های علمی حذف شده‌اند و صرفا مدارس غیردولتی یا خاص در این رقابت جای دارند!

طی سال‌های اخیر رقابت میان سمپادی‌ها و غیردولتی‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفته است و نتایج برگزیدگان امسال نشان داد سمپادی‌های گوی سبقت را از غیردولتی‌ها ربودند.

 

از میان ۳۶ داوطلبی که اطلاعات مدرسه محل تحصیل آنها احصا شد، حدود ۷۷ درصد برترین‌ها از مدارس تیزهوشان بودند، حدود ۱۷ درصد غیردولتی و حدود ۶ درصد از مدارس دولتی بودند و امسال هنرستان‌های دولتی یک سهمیه و مدرسه نمونه دولتی هم یک سهمیه دیگر در میان رتبه‌های برتر کنکور داشتند.

 

۱۳ استان میان رتبه‌های برتر کنکور سهمیه داشتند

پراکندگی جغرافیایی میان ۴۰ پذیرفته شده برتر کنکور سال ۱۴۰۱، حاکی از آن است که تویع و یکنواختی نسبت به سال‌های گذشته شرایط بهرتی داشته است البته همچنان هم کلانشهرها در این زمینه پیشتازی می‌کنند.

۱۳ استان کشور شامل تهران، اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مرکزی، گلستان، یزد، خراسان رضوی، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، زنجان، کرمانشاه و کرمان نمایندگانی را در میان برترین های ۱۴۰۱ داشتند